Fala ESWT
Jak działa fala uderzeniowa ESWT?
Wytwarzana jest pod ciśnieniem w profesjonalnym, przeznaczonym do tego aparacie, a następnie przy pomocy impulsów aplikowana jest do ciała przez specjalną głowicę. Dzięki ich zogniskowaniu fala uderzeniowa bardzo dokładnie trafia w konkretne miejsce – działa przede wszystkim na chore tkanki, w niewielkim lub w żadnym stopniu oddziałuje na pozostałe.
Pacjenci już często po jednym zabiegu odczuwają poprawę, bo fala uderzeniowa działa głównie przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Jej moc, czas trwania oraz głębokość, z jaką ma ona wnikać do wewnątrz ciała dobiera się indywidualnie w zależności do potrzeb pacjenta. Fala uderzeniowa ESWT dla potrzeb fizjoterapii została odkryta stosunkowo niedawno, wcześniej tego typu metodę stosowano głównie w leczeniu kamienicy nerkowej.
Okazało się, że kruszenie kamieni ma swój pozytywny skutek uboczny – zmniejszają się też dolegliwości, związane z układem mięśniowo-szkieletowym.
Najpierw z powodzeniem zaczęto stosować falę uderzeniową ESWT w rehabilitacji sportowców, później stała się powszechną metodą terapii. Obejmuje ona zwykle 5 – 6 zabiegów (trwają one przeciętnie kilka minut), wykonywanych raz lub dwa razy w tygodniu.
Wskazania
Lekarze chętnie zlecają zabiegi pozaustrojową falą uderzeniową, bo rzeczywiście charakteryzuje ją bardzo duża skuteczność.
Fala uderzeniowa ESWT poprawia też krążenie i przyspiesza metabolizm w komórkach tłuszczowych, stosuje się ją również w gabinetach medycyny estetycznej, by zmniejszyć cellulit.
W niektórych przypadkach są one na tyle efektywne, że odsuwają w czasie lub w ogóle zapobiegają operacjom po urazach czy zwyrodnieniach układu ruchu.
Lista schorzeń, które można leczyć falą uderzeniową ESWT jest naprawdę długa. Obejmuje:
- bolesność barku
- bolesność nadgarstka
- zapalenie więzadła rzepki (tzw. kolano skoczka)
- bóle przyczepów ścięgien, które objawiają się m.in. tzw. łokciem tenisisty czy łokciem golfisty
- ostrogi piętowe
- ból pourazowy kończyn m.in. tzw. kolano biegacza
- ból w okolicach bioder lub pachwin
- zapalenie powięzi podeszwowej
- zapalenie przyczepów mięśni
- dolegliwości związane ze ścięgnem Achillesa.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazań do zastosowania fali uderzeniowej ESWT jest niewiele, ale trzeba ich bezwzględnie przestrzegać, by nie pogorszyć swojego stanu zdrowia. Nie można wykonywać tego typu zabiegu w trakcie aktywnej choroby nowotworowej, po przebytym w ostatnich trzech miesiącach zawale serca, w przypadku chorób związanych z krzepnięciem krwi. Fali uderzeniowej ESWT nie powinny też wykonywać kobiety w ciąży, choć nie udowodniono negatywnego wpływu zabiegu, jeśli nie jest on wykonywany bezpośrednio w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.
Przeciwwskazaniem jest też zaawansowana osteoporoza i terapia sterydami. Należy też odczekać z zabiegami, gdy przechodzimy właśnie ostrą infekcję, przebiegającą np. z gorączką.
