Kinesiotaping

Czym jest kinesiotaping czyli plastrowanie dynamiczne to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Jest to jedna z metod tapingu (naklejania plastra). Przy tej metodzie wykorzystuje się specjalny plaster – Kinesio Tex, który nie ogranicza ruchów, a jego elastyczność wynosi 130%–140%. Sposób nacięcia zależy od miejsca aplikacji i przypomina wachlarz lub litery X, Y, I.

Plaster rozciąga się wyłącznie na długość, nie zawiera leków ani lateksu, jest wodoodporny i pozwala skórze oddychać dzięki falowej strukturze.


Co to jest taping?

Taping, czyli plastrowanie, to naklejanie rozciągliwego plastra. Plaster jest źródłem bodźców mechanicznych, nie jest nasączony żadnym lekiem. W zależności od miejsca aplikacji ma różne oddziaływanie – plastrowanie stosuje się w celu zmniejszenia bólu oraz obrzęku, przyspieszenia procesu gojenia, korekcji mechanicznej, poprawy stabilizacji m.in. przy bólach kręgosłupa, kolana czy barku.


Kiedy stosujemy kinesiotaping?

Zastosowanie tapingu i kinesiotapingu najczęściej wykorzystywane jest w fizjoterapii:

  • przeciwbólowej,
  • przeciwobrzękowej
  • ortopedycznej,
  • sportowej,
  • neurologicznej,
  • pediatrycznej,
  • ginekologicznej,
  • pooperacyjnej ,
  • onkologicznej.


Jaka jest skuteczność terapii plastrami Kinesio?

Badania przeprowadzone nad skutecznością tej terapii, wykazały dużą poprawę u pacjenta stosującego plastry Kinesio przy dokuczliwych bólach dolnej części pleców. Stosowanie tej metody w leczeniu chorób nowotworowych również daje pozytywne rezultaty.

Zalecane jest także stosowanie tych plastrów przy bólach szyi czy bólach kręgosłupa (koryguje postawę).  Jest to jedna z form rehabilitacji, którą można stosować indywidualnie albo jako wsparcie terapii (rehabilitacji ) zasadniczej.


Jak działa kinesiotaping?

Kinesiotaping oddziałuje bezpośrednio na skórę, a konkretnie na receptory bólu oraz na układ limfatyczny, mięśnie i stawy. Opiera się na ruchu i zawartym w organizmie procesie samo-leczenia, dlatego jego działanie jest długotrwałe. Metoda ta nie ogranicza ruchów i nie utrudnia wykonywania dotychczasowych czynności oraz prowadzenia dotychczasowego stylu życia. Kinesiotaping redukuje ból, rozluźniania napięte mięśnie oraz zwiększa zakres aktywności fizycznej.
Plastrowanie dynamiczne likwiduje obrzęki limfatyczne poprzez poprawę krążenia krwi i chłonki, zmniejsza zatory tkankowe i stany zapalne oraz otwarcie drenażu limfatycznego pod skórą. Plastry pomagają również w korekcji stawów.


W jakich przypadkach stosowany jest kinesiotaping?

Do niedawna kinesiotaping był stosowany głównie w sporcie, w celu ograniczenia liczby kontuzji lub jako terapia stosowana w leczeniu urazów. Obecnie jest stosowana przy dysfunkcjach układu mięśniowo-stawowego. Kinesiotaping można stosować również w celu wzmacniania mięśni czworogłowych podczas ćwiczeń.

Galeria zdjęć